Haber

ABD Temsilciler Meclisi, Biden’ın ateşli silah kısıtlamalarını kaldıran yasa tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi’nde, Önder Joe Biden’ın ateşli silahlara getirdiği kısıtlamaların kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, Cumhuriyetçilerin desteğiyle kabul edildi.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Biden’ın ateşli silahlara ilişkin yönetmeliğinin federal düzeyde yürürlükten kaldırılmasına yönelik kararı oyladı.

Tasarıya 210 üye “hayır”, 219 üye “evet” oyu verdi. Demokrat üyelerin tamamına yakını “hayır” derken, sadece 2 Demokrat “evet” oyu verdi. Cumhuriyetçiler arasında 2 kişi hariç hepsi “evet” oyu verdi.

Oylama öncesi yapılan görüşmelerde Cumhuriyetçiler Biden yönetimini anayasal haklara müdahale etmekle suçlarken, Demokratlar bu yasa tasarısının insanların ölmesine neden olacağını savundu.

Söz konusu yasa tasarısı onaylanmak üzere Senato Genel Kurulu’na gönderildi. Biden daha önce bu yasa tasarısını veto edeceğini açıklamıştı.

Tasarının vetosunu geçersiz kılmak için hem Senato’da hem de Temsilciler Meclisi’nde ikinci kez oylanması ve üyelerin en az üçte biri tarafından onaylanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu