Haber

Avrupa en hızlı ısınan kıta

Dünya Meteoroloji Örgütü ile Avrupa Birliği’ne bağlı(AB) Copernicus İklim Değişikliği Servisi. “Avrupa’da İklim Durumu 2022”rapor yayınlandı.

Rapordaki bulgulara göre; 2022 yılında Avrupa’da ortalama hava sıcaklığı, özellikle kıtanın batı ve güneybatısındaki ülkelerde rekor sıcaklıklar olarak kaydedildi.Geçen yıl sıcaklıklar kuzeybatı İzlanda’da ve Türkiye’nin küçük bir bölümünde ortalamanın biraz altındaydı.

Geçen yıl en sıcak yazı yaşayan Avrupa’da birçok ülkede sıcak hava dalgaları görülürken, İngiltere’de sıcaklık ilk kez 40 dereceyi geçti.

Geçen yılın ortalama sıcaklığı, 1991-2020, 1961-1990 döneminden itibaren 0,79 dereceDöndüğünden 1.83 derece daha fazla ölçüldü.

Avrupa’da sıcaklık her 10 yılda bir 0,5 derece arttı. Bu, 1980’lerden bu yana küresel ortalamanın iki katı olarak kaydedildi.

Hava olayları geçen yıl kıtada 16.000 insanı öldürdü. Bu kişilerin yüzde 99,6’sı sıcak hava dalgalarından öldü.

Carlo Buontempo, Copernicus İklim Değişikliği Hizmet MüdürüHava sıcaklığındaki artışın devam etmesini beklediklerini söyledi.

Bu, ne yazık ki, tek seferlik bir olay veya bir iklim tuhaflığı olarak değerlendirilemez.” Buontempo kelimesini kullanarak çok sıcak hava dalgalarının daha sık görüleceğini ve daha şiddetli geçeceğini gösteren bir örüntü olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu