Ekonomi

Avrupa hisseleri sanayi sektöründeki yükselişle yeni zirvesine ulaştı

STOXX 600 endeksi Salı günkü rekor kapanışın ardından bugün TSİ 0715 itibariyle %0,4 artarak Avrupa borsaları yeni bir zirveye ulaştı. Yükseliş, sanayi ve sağlık sektörlerinden gelen güçlü kazanç raporlarıyla desteklenirken, yatırımcılar ABD enflasyon verilerinin açıklanmasını bekledi.

Sanayi sektöründe, bir kredi veri firması olan Experian’ın hisseleri, şirketin güçlü bir yıllık organik gelir artışı öngörmesinin ardından %7,8 oranında yükseldi.

Polonyalı bir şirket olan InPost’un hisseleri de ilk çeyrek için daha yüksek çekirdek kazançlar bildirmesinin ardından %5 yükseldi. Bu firmalar sanayi malları ve hizmetler endeksindeki kazançlara öncülük etti.

Sağlık endeksi, beklentilerin üzerinde kazanç açıkladıktan sonra hisse fiyatında %4,5’lik bir artış yaşayan Merck KGaA’dan destek aldı.

Aşağı yönde ise, Finlandiyalı Neste %13,3’lük önemli bir düşüş yaşayarak STOXX 600’ün en düşük performans gösteren şirketi oldu. Düşüş, biyoyakıt üreticisi ve petrol rafinerisinin yenilenebilir ürünler için 2024 marj görünümünü aşağı yönlü revize etmesinin ardından geldi.

Diğer yandan, Alman holding Thyssenkrupp’un hisseleri, şirketin yıllık satış ve net kar tahminlerini üç ay içinde ikinci kez düşürmesiyle yaklaşık %7 düştü.

Yatırımcı duyarlılığı, özellikle Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Nisan ayında beklenenden daha yüksek çıkan üretici fiyatlarının ardından enflasyonu yönetme konusunda güvenini ifade etmesinin ardından, yaklaşan ABD tüketici fiyatları enflasyon verilerinden de etkileniyor. Enflasyon verileri, Federal Rezerv’in ileriye dönük para politikası kararlarını etkileyebileceğinden piyasa katılımcıları tarafından merakla bekleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu