Haber

Avustralya’da Filistin bayrağının dalgalandırılması kararı kabul edildi

Avustralya’nın Sidney kentinin güneybatısındaki Canterbury-Bankstown Kent Konseyi, İsrail-Filistin ihtilafında ateşkes ilan edilene kadar bölgede Filistin bayrağının dalgalanmasını taahhüt eden bir önergeyi kabul etti.

ABC News’in haberinde Meclis üyelerinin söz konusu öneriyi oybirliğiyle kabul ettiği belirtildi.

Canterbury-Bankstown Kent Meclisi tarafından kabul edilen önergeyle, ateşkes ilan edilene kadar Campsie’deki bir yönetim binası ve Bankstown’daki bir parkta Filistin bayrağının göndere çekileceği bildirildi.

Avustralya Yahudi Derneği (AJA), Parlamentonun Filistin bayrağını kaldırma kararını “duyarsızlık” olarak nitelendirdi.

Dernek Lideri Robert Gregory şunları söyledi: “Bu karar hem tuhaf hem de son derece uygunsuz. Dış politikaya müdahale etmek yerel yönetimin görevi değil.” söz konusu.

Eyalet Başbakanı, Filistin protestolarına müdahale etmemenin ‘hata’ olduğunu söyledi

Avustralya’nın Yeni Güney Galler Eyaleti (NSW) Başbakanı Chris Minns, Filistinli destekçilerin Sidney Opera Binası’nın İsrail renkleriyle aydınlatılması kararını protesto etmek için toplanacağı yönündeki uyarıyı görmezden gelmenin kendisi için bir “hata” olduğunu belirtti. Bayrak ve “protestoda gerilim artabilir” diyerek protestoya müdahale edilmedi.

Minns, söz konusu protestoda “gerginliğin artabileceği” uyarısına rağmen polisin harekete geçmediğini belirterek, “durumu ciddiye almamaktan ve eyaletteki Yahudi cemaatine yas tutması için güvenli bir alan sağlamamaktan” üzüntü duyduğunu belirtti. “

Sidney Opera Binası’nın İsrail bayrağı renkleriyle aydınlatılması kararına karşı protesto

Minns’in Sidney Opera Binası’nın İsrail bayrağının renkleriyle aydınlatılması kararını açıklamasının ardından Filistin’e destek veren yüzlerce kişi bu kararı protesto etti.

Başbakanlık Ofisi gösterilerle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, NSW halkını temsil etmiyor. Bu tür davranışlar şiddeti teşvik ediyor ve bölünmeye neden oluyor.” dedi. Terim kullanıldı.

Başbakan Minns, 8 Ekim’de Sidney Opera Binası’nın “eyaletteki Yahudi cemaatleriyle dayanışma amacıyla” mavi ve beyaz renkte aydınlatılacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu