Yaşam

Aydın’da Koçarlı Arena’da 150 deve güreşti

Aydın’da Koçarlı Belediyesi tarafından hayata geçirilen Koçarlı’nın en büyük mahallelerinden Yeniköy’deki deve güreşleri sahası bu yıl da güreşçileri ağırladı.

Koçarlı Belediyesi öncülüğünde düzenlenen güreşlerde başta Aydın olmak üzere çeşitli illerden gelen develer Koçarlı arenasında kıyasıya güreşti.

Sabah saatlerinde başlayan güreşler akşam saatlerine kadar devam ederken, vatandaşların ve devecilerin güreşe ilgisi yoğun oldu.

Rengarenk manzaralar ortaya çıktı

Develer zaman zaman kanat çırpmayı, zaman zaman sağ ve sol kanatlarını gösterdiler. Baştan sona dostluk maçları şeklinde devam eden güreşlerde renkli görüntüler ortaya çıktı.

“Deve sahiplerine sabır, develerimize sabır diliyorum”

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, deve güreşlerinin yörük kültüründen gelen bir festival olduğunu belirterek, şunları söyledi: Deve güreşleri Yörük kültüründen gelen değerli bir şenliktir. Güneşli güzel bir havada deve güreşlerimizi yapıyoruz. Hava sıcaklığımız çok uygun. 150 devemiz var. 75 çift devenin çiftleşerek güreşmesi ile doyumsuz bir güreş olur. Bu alanda her siyasi görüşten, ırktan ve milletten insan var. Ege Bölgesi’nin farklı yerlerinden, İstanbul’dan, Çanakkale’den ve hatta yurt dışından gelen izleyicilerimiz var. Bu güreşlerin birliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmesini temenni ediyorum. Deve sahiplerine sabır, develerimize dayanma gücü diliyorum.söz konusu.

“Atalarımızdan Geleneklerimizi Gelecek Nesillere Aktarmak İstiyoruz”

Koçarlı 8. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali Düzenleme Kurulu Üyesi Durmuş Ali Gümde, ecdad geleneğini gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirtti. Biz de bu atmosferi ve atmosferi seyircimize en keyifli şekilde aktarmak için büyük çaba sarf ettik. Meşhur pehlivan develerimiz burada. Atalarımızdan miras kalan bu kadim geleneği sürdürmek için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz. Başta Belediye Başkanımız Nedim Kaplan ve belediye çalışanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.dedi.

“Deve benim her şeyim”

Kaan Efe isimli devenin sahibi Kamil Pehlivan, oğluyla aynı adı taşıyan devesini çok sevdiğini belirtti. Ben küçükken babam bizi her deve güreşine götürürdü. Her zaman develerle çevriliydim. Bu kültür benim için çok farklı bir şey. Oğlumun adı Kaan Efe, deveme tam adını ben verdim. Devem benim her şeyim, onu oğlum kadar seviyorum. Oğlum ve eşimden sonra en çok sevdiğim şey devem diyebilirim. Neyse ki iyi güreşti ve bir kupa kazandı.sözlerini kullandı.

Güreşleri vatandaşların yanı sıra AK Parti Aydın Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il ​​ve ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yakından takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu