Ekonomi

Biden’ın LNG ihracatını durdurma önerisine 75 Demokrattan destek geldi

Demokrat Parti içinde önemli bir destek gösterisi olarak, yaklaşık 75 milletvekili Başkan Joe Biden’ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı onaylarını geçici olarak durdurma kararını destekledi. Senatörler Jeffrey Merkley, Edward Markey ve Temsilci Jared Huffman tarafından övgüyle karşılanan bu hamle, yerel doğal gaz fiyatları, çevre kirliliği ve iklim değişikliği üzerindeki potansiyel etkiyi değerlendirmeyi amaçlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ile serbest ticaret anlaşması olmayan ülkelere yapılan ihracatı etkileyen duraklama, gelişen LNG ihracat endüstrisinin sonuçlarına ilişkin kapsamlı çalışmalara izin verme çabasının bir parçasıdır. Biden yönetimi, çevrecilerin endişelerine yanıt vererek Ocak ayında incelemelerin askıya alınmasını başlattı ve duraklamanın 5 Kasım seçimlerine kadar yürürlükte kalması bekleniyor.

Duraklatma Cumhuriyetçi milletvekillerinin siyasi amaçlı olduğu eleştirilerine maruz kalırken, bazı Demokratlar da enerji istihdamı üzerindeki etkilerinden korktukları için çekincelerini dile getirdiler.

Mevcut duraklamaya rağmen, Amerika Birleşik Devletleri daha önce onaylanan başvurulara dayanarak LNG ihracatını artırmaya devam ediyor. Enerji Bakanlığı, ülkenin mevcut ihracat kapasitesinin üç katından fazla olan günlük 48 milyar fit küp ek ihracata izin verdi. Geçtiğimiz yıl ABD, Katar ve Avustralya’yı geride bırakarak dünyanın önde gelen LNG ihracatçısı oldu.

Duraklamayı destekleyen yasa koyucular, artan ABD LNG ihracatının Amerikalı tüketiciler, endüstriler ve çevre üzerindeki uzun vadeli etkilerini değerlendirmenin önemini vurguladılar. İhracat patlamasının Amerikan halkından ziyade yurtdışında daha yüksek kar peşinde koşan petrol ve gaz şirketlerine daha faydalı olabileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, LNG ihracatının etkilerini inceleyen çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini belirtti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu