Haber

Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi tartışmalı ‘taşınmaz mal yasasını’ askıya aldı

Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, ülkedeki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde (SC) yarın yürürlüğe girmesi beklenen ve tepkilere neden olan taşınmaz mal yasasını askıya aldığını duyurdu.

Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği’nden (YTD) yapılan açıklamada Schmidt, Barış Uygulama Kurulu (PIC) toplantısının ardından Bonn yetkilerini kullanarak Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi’nin değil devlete ait olduğuna karar verdi. taraflar, ancak Sırp Cumhuriyeti Ulusal Meclisinde Entite düzeyinde. (NSRS)’nin oylanan yasayı askıya aldığı belirtiliyor.

Açıklamada, Schmidt’in devlet mallarının korunmasına ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesi’nin nihai kararına kadar askıya aldığı yinelendi.

emlak sorunu

1992-1995’te Bosna-Hersek’teki savaşı sona erdiren Dayton Barış Antlaşması’na kıyasla taşınmazların taraflarla ilgili olduğunu savunan SC, söz konusu yasa ile taşınmazların yönetiminin de kendilerine ait olduğunu savunuyor.

NSRS’de Aralık ayında oylanan ve anayasaya aykırı olan taşınmaz mallar yasasının yarın yürürlüğe girmesi beklenirken, SC’nin yasa çerçevesinde kullandığı kamu kurumlarının da bunların “parçası” olduğu iddia ediliyor. .

Taşınmaz mal sorunu Bosna Hersek’teki savaştan bu yana tartışılan bir konu olurken, ülkedeki taşınmazların devlete mi yoksa bu taşınmazları kullanan kuruluşlara mı bağlı olduğu tartışılıyor.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığının Boşnak Milletvekili Denis Beciroviç, söz konusu yasanın anayasaya uygun olup olmadığının değerlendirilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

mesudiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu