Haber

CHP’li İlgezdi: Kızılay kana yüzde 100 zam yaptı

Depremin üçüncü gününde bir sivil toplum kuruluşuna çadır satışıyla uzun süre gündem olan Kızılay, 23 Mart prestijiyle bir torba kanın fiyatını 502 TL’den 980 TL’ye çıkardı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kızılay’ın kan üzerinden yaptığı fiyat artışlarını eleştirdi.

‘KAN SAKLAMA ŞARTLARI BABAYLA ARTIRILDI’

Evrensel gazetesinin haberine göre; Akkuş İlgezdi, “155 yıllık devlet kurumu Kızılay, halktan ücretsiz olarak aldığı kanı sıfır KDV ile hastanelere satıyor. Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın ‘SGK’ya verdiğimiz kanı boşa harcıyoruz’ açıklamaları, onun insan hayatına bakış açısının ve Kızılay’ın kurumsal kimliğinden ne kadar uzaklaştığının kanıtıdır. Skandallarına yenilerini ekleyen Kızılay, kan saklama koşullarını bahane ederek bir torba kanın fiyatını yüzde yüze yakın artışla 502 TL’den 980 TL’ye çıkararak SGK’ya büyük bir mali yük bindiriyor. . Bu durum kabul edilemez. Sarsıntının açtığı yaralar artık sarılamazken yapılan bu atılım vicdansızlıktır” dedi.

BİR Torba Kan Fiyatı 502 TL’den 980 TL’ye Çıktı

Türkiye’nin tek ulusal kan sağlayıcı ve tedarikçi kuruluşu olan Kızılay’ın kan bankasında sadece 3 günlük kanın kaldığına dair iddiaları henüz tazeliğini korurken, Kızılay’ın kan fiyatını artırdığı ortaya çıktı. SGK üzerinden neredeyse yüzde yüze yakın bir torba kan. Kızılay, “Biz kan satmıyoruz” açıklamasıyla kan satışını yalanladı. CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akkuş İlgezdi, “Özel Hastanelerde tedavi gören hastalarımız sağlık hizmetlerine uygun fiyata ulaşabildikleri için uygun fiyata kan alıyorlar. Devlet hastanelerinde ise kan parasının vatandaşın cebinden çıkmadığını savunan Kızılay bir şeyleri gözden kaçırıyor ya da yok sayıyor. 502 TL’lik bir torba kanın parasını 980 TL’ye çıkaran Kızılay, bu parayı SGK’dan yani devletten tahsis ederek yine vatandaşın cebinden çıkarıyor. Devlet kurumları vatandaşın vergileriyle dönmüyor mu? Bunu Kızılay yetkilileri bilmiyor mu sokaktaki bir çocuğa sorsanız anlarlar mı? Kısacası Kızılay dolaylı da olsa kan bedelini vatandaşın cebinden çıkarmanın yolunu bulmuştur.”

Alternatifsiz bir kurum olması nedeniyle Kızılay’a olan güvenin sarsılması nedeniyle kan bağışı davetini de yineleyen İlgezdi, sarsıntı bölgelerinde kanın halen önemli bir ihtiyaç olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir zamanda SGK üzerinden kan zammı yapmak, yağmur yağarken şemsiye satmak gibi bir şey: “Kendini boşaltmak, vatandaşlarımızı ücretsiz sağlık hizmetlerinden mahrum bırakmak demektir. İnsan hayatını ticarileştiren, sağlık hizmetlerini piyasalaştıran bu anlayışa karşıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu