Haber

Hamas’ın BM’den “UNRWA’ya sürdürülebilir finansman sağlanması” talebi

Hamas, Birleşmiş Milletler’den (BM), Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) sürdürülebilir finansman sağlamasını istedi.

Hamas’a bağlı Mülteciler Dairesi ve Halk Komiteleri, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mesaj gönderdi.

BM’den UNRWA’ya sürdürülebilir finansman sağlaması talep edilen mesajda ayrıca UNRWA’ya açık yetki verilmesi; yalnızca vazife müddetini uzatmakla kalmayıp Filistinli mültecilerin meskenlerine dönmelerinin sağlanması da istendi.

Açıklamada, bu taleplerin, mültecilik durumunun ve mültecilerin acil yardıma ihtiyaç duyma halinin devam etmesinin yanı sıra üye ülkelerin UNRWA bütçesine istekli olarak verdikleri taahhütleri yerine getirmemesinin gölgesinde geldiği kaydedildi.

BM’nin, “Arap ülkelerinde yaşanan krizler nedeniyle sorunları daha da karmaşık hale gelen, yaşanan sıkıntılardan etkilenen” mülteci dosyasını görmezden gelmemesi gerektiği aktarıldı.

Açıklamada, BM’ye “Filistin halkının 1948’de yerlerinden edildikleri topraklarına ve mülklerine geri dönebilmeleri ve meşru kararlara göre kayıplarının tazmin edilmesi için gerekli prosedürlerin uygulanması” davetinde bulunuldu.

Hamas açıklamada ayrıyeten BM Mutabakatı çerçevesinde Filistin halkının işgale karşı koyma hakkı olduğunu belirtti.

Suriye, Lübnan, Ürdün, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki 5,5 milyondan fazla Filistinli mülteciye başta eğitim ve sıhhat olmak üzere temel hizmetler sağlayan UNRWA, son yıllarda bağışçı ülkelerin takviyelerini azaltması nedeniyle projelerine kaynak bulmakta zorlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu