Ekonomi

ING, euro/dolar kurunun 1,02’ye düşmesinden korkuyor 

Investing.com – Euro/dolar paritesi dün yüksek volatilite göstererek 29 Haziran’dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1,0497’ye tırmandı, dün gece 1,0331’e kadar düzeltme yaptı ve nihayet bu sabah 1,036’ya yerleşti.

Dün gün boyunca Euro/Dolar için özellikle ağır haberler geldi; Çin’deki protestolar, başlangıçta Pazar akşamı daha düşük bir açılışa yol açan bir riskten kaçınma dalgasına neden oldu.

Pazartesi sabahı ise dolarda manşetlerle ilgisi olmayan genel bir düşüşün tesiriyle, güçlü bir toparlanma görüldü. Birtakım analistler, hissiyattaki toparlanmanın nedeni olarak Çin’deki yansıların nihayet ülkenin COVID-19 siyasetinde esnemeye yol açacağı umudunu gösterdi.

Ancak euro/dolar paritesi 1,05 düzeyine yaklaştıkça satıcılar da buna karşılık vererek pariteyi aşağı çekti.

ECB (Avrupa Merkez Bankası) Lideri Christine Lagarde ve St. Louis Fed Lideri James Bullard da dahil olmak üzere merkez bankası yetkililerinin konuşmaları öğlenden sonrayı az da olsa canlandırdı fakat bunların pek bir tesiri olmadı.

Euro/dolar 200 günlük hareketli ortalamasına karşı kararsızlığını koruyor

Grafik açısından bakıldığında dün, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, euro/dolar paritesinin 200 günlük hareketli ortalamasının (MA) üzerinde tutunamaması dikkat çekti.


,

Bu gösterge, euro/dolar fiyatının Haziran 2021’den bu yana ilk kez test ettiği gün olan 15 Kasım’dan bu yana birçok yatırımcı tarafından yakından takip ediliyor. O tarihten beri euro/dolar, en son dün sabah olmak üzere bu göstergenin üzerine çıkmak için birçok teşebbüste bulundu. Lakin teşebbüsleri her seferinde başarısızlıkla sonuçlandı.

Bununla birlikte analistlere nazaran 200 günlük MA’nın üzerinde kalma konusunda yaşanan bu sürekli başarısızlık, euro’da az ya da çok kapsamlı bir düzeltmeye yol açabilir. Bu bağlamda Salı günü dikkate alınması gereken birinci potansiyel dayanak düzeyleri, 1,03 ruhsal eşiğinde ve akabinde 21 Kasım’ın en düşük seviyesi olan 1,0223’te yer alıyor.

ING, ağır bir takvim karşısında euro/dolar çiftinin haftayı düşüşle tamamlamasını bekliyor

“Haftanın ikinci yarısının euro/dolar ikilisini potansiyel olarak 1,02 bölgesine geri itebileceğini” yazan ING analistleri, Euro Bölgesi’ne ilişkin enflasyon bilgilerinin kilit değere sahip olabileceğini belirtti.

Banka bu mevzuda şunları kaydetti: “Asıl soru şu: Enflasyon, ulaştığı yüksek seviyelerden (yıllık %11’e yakın) düşerek ECB’nin şahin söylemini biraz hafifletmesine izin verecek mi vermeyecek mi?”

Bugün euro/dolar ikilisini, Avrupa datalarının yanında potansiyel olarak etkileyebilecek ana iktisat verisi, ABD’nin Conference Board tüketici güveni endeksi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu