Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası politika faizini yüzde 5,25’e yükseltti

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükselttiğini açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada politika faizinin 25 baz puan artırılarak yüzde 5,25’e yükseltildiği bildirildi.

Böylece politika faizi son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Para Politikası Kurulu (MPK) tutanaklarında, faiz artırım kararının 3’e karşı 6 üyenin oyu ile alındığı, 2 üyenin 50 baz puanlık artış yönünde oy kullandığı ve 1 üyenin faizin tutulması yönünde oy kullandığı belirtildi. oran sabiti.

Tutanaklarda, faiz artırım kararının merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma hedefiyle alındığı belirtildi.

Tutanaklarda ülkede çekirdek enflasyonun halen hedef seviyenin üzerinde olduğu vurgulanırken, enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 5 civarına gerilemesinin beklendiği vurgulandı.

Tutanaklarda, ülkede hizmet fiyat enflasyonunun yakın vadede mevcut oranına yakın bir seviyede yükselmeye devam edeceği belirtildi.

“Para politikası, TÜFE enflasyonunun orta vadede sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’lik hedefine geri dönmesini sağlayacaktır. Son bilgi sonuçları karışık bir görünüm sergilemektedir. Ancak bazı temel göstergelerdeki enflasyonist baskıların daha kalıcı olmasından kaynaklanan bazı riskler, Özellikle fiyat artışları kristalleşmeye başlamış olabilir” dedi. Kurul bu toplantıda faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükseltilmesi yönünde oy kullandı.” ifadelerine yer verildi.

Merkez bankası son para politikası kararıyla üst üste 14. kez faiz artırımına gitti.

İngiltere’de enflasyon Mayıs’ta yüzde 8,7, Haziran’da ise yüzde 7,9 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu