Haber

İngiltere’de otobüs şoförleri greve gitti

İngiltere’nin başkenti Londra’nın batısı ve güneyinde hizmet veren otobüs sürücüleri, maaş artışındaki uyuşmazlık nedeniyle 10 günlük grev başlattı.

Unite sendikasına üye 1000 otobüs şoförü, Abellio ulaştırma şirketiyle maaş artışında uzlaşıya varılamadığı gerekçesiyle iş bırakma kararı aldı.

Sendika, otobüs sürücülerinin grev kararının, Abellio ile makul bir maaş görüşmesi başlatılamamasının akabinde geldiğini belirterek, Abellio’yu “başkentteki en düşük maaşlı ulaştırma şirketi” olmakla itham etti.

Buna karşılık, şirket, bu ay yeni bir maaş muahedesi yapmayı teklif ettiklerini bildirdi.

Başkent genelinde yaklaşık 60 otobüs güzergahını etkileyen grev nedeniyle, birçok güzergahta daha az hizmet veriliyor yahut hiç hizmet verilmiyor.

Şoförlerin iş bırakma hareketi nedeniyle grevin olmadığı güzergahlardaki otobüs seferlerinde ise yoğunluk gözlemleniyor.

Otobüs sürücüleri, 25 ve 26 Kasım’ın yanı sıra 1, 2, 3, 9, 10, 16 ve 17 Aralık’ta da greve gidecek.

Enflasyon altında teklif edilen maaş artırımları grev kararı aldırdı

İngiltere’de enflasyon, güç ve besin fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde yıllık bazda yüzde 11,1 ile 41 yılın doruğuna çıktı.

Enflasyonun son yılların en yüksek düzeyinde olduğu ülkede, enflasyon altında teklif edilen maaş artırımları nedeniyle son haftalarda farklı bölümlerde çok sayıda emekçi sendikası toplu grev kararları aldı.

İş bırakma kararı alanlar ortasında metro çalışanları, otobüs sürücüleri ve Uber şoförleri, öğretmenler, liman emekçileri, ceza avukatları, sıhhat çalışanları, paklık çalışanları, üniversite çalışanları, havacılık ve posta servisi çalışanları ile hemşireler yer alıyor.

Grev kararlarının yanı sıra hayat pahalılığı ve kemer sıkma siyasetlerini protesto eden binlerce kişi de Londra başta olmak üzere ülke genelinde sıklıkla şovlar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu