Haber

İŞKUR Üzerinden Rüşvet Operasyonu: 39 Kişi Gözaltına Alındı

Büyükçekmece İŞKUR’da görev yapan bazı görevlilerin, şirket yetkilileriyle birlikte hareket ederek, çoğunluğu şirket yetkilisi olan 39’u şüpheli “hayali işçiler” aracılığıyla rüşvet yoluyla sahte istihdam kayıtları oluşturdukları iddia ediliyor. Adreste bulunamayan 4 zanlı her yerde aranıyor.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen rüşvet soruşturmasıyla ilgili harekete geçen İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye İş Kurumu’nda (İŞKUR) görev yapan AU ve MG isimli 2 memurun olağan dışı istihdam yarattığını belirledi. bazı şirket yetkilileri ile ortak hareket ederek rüşvet vererek kayıt altına almaktadır. .

Söz konusu soruşturma kapsamında firmaların İŞKUR tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarında yükümlülüklerini yerine getirmediği durumlarda ilgili görevlilere rüşvet vererek işlerini düzene soktukları anlaşıldı. Söz konusu şüpheli şirketin yetkilileri tarafından memur ve eşlerinin hesaplarına yaklaşık 1 milyon liralık para aktarıldığı ve bu rakamın toplamda 7 milyon liraya ulaştığı kaydedildi.

Yapılan araştırmalarda milyonlarca liralık kamu zararının ortaya çıktığı rüşvet soruşturmasıyla ilgili olarak İŞKUR görevlileri AU ve MG ile 1’i cezaevinde olan 43 şirket yetkilisini yalamak için operasyonun düğmesine basıldı. İstanbul merkezli 2 ilde düzenlenen operasyonda 39 zanlı yakalandı. Baskın yapılan adreslerde çok sayıda belge ve belgeye el konulurken, gözaltına alınan 39 zanlı sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Rüşvet soruşturmasıyla ilgili olarak yakalanan zanlıların sorgusu devam ederken, firari 4 zanlının yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. Öte yandan rüşvet soruşturmasına ilişkin çalışmaların derinleştirildiği, zanlıların bankalardaki hesap hareketlerinin mercek altına alındığı ve “hayali personel” tekniğini uygulayan şirket sayısının artabileceği düşünülüyor.

haberhamamozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu