Ekonomi

İstanbul’da bol miktarda meyve ve sebze tezgahı var.

İstanbul’da meyve ve sebze boldu. Bollaşan ürünlerin fiyatları bir önceki haftaya göre geriledi. İlçe pazarlarındaki tezgahlarda ürünlerin bol olduğu kaydedildi. Vatandaşlar fiyatlardan memnun kaldıklarını söyledi.

İstanbul’da meyve-sebze işletmeciliği boldur. Antalya, Adana, Çanakkale ve Mersin gibi illerden gelen ürünler İstanbul’daki meyve ve sebze hallerini doldurdu. Buradan mahalle pazarlarına giden eserler vatandaşlarla buluşuyor. Eserlerin çokluğuyla birlikte fiyatlarda da düşüş yaşandı.

Eserlerin bol olduğunu belirten esnaf, fiyatların düştüğünü söyledi. Mahalle pazarlarında bol miktarda eser bulunduğu kaydedildi. Özellikle domates, portakal, patlıcan, mandalina gibi ürünler tezgahları doldurdu. İlçe çarşısı esnafı, eserlerin bol olduğunu belirterek, vatandaşların pazarlardan taze meyve ve sebze aldığını söyledi. Vatandaşlar ise meyve ve sebze fiyatlarının geçen haftaya göre düştüğünü söyledi.

Semt pazarındaki fiyatlar

İstanbul Bahçelievler’de geçen hafta semt pazarında 20 liradan satılan mandalinaların fiyatı 12 liraya indi. Elma 25 liradan 17 liraya, portakal 20 liradan 15 liraya geriledi. Domates 15-20 liradan satılıyor.

Semt pazar esnafı Fatih Topçil, “Bazı bölgelerde meyveler yetişti ve buna bağlı olarak fiyatlar düştü. Birkaç hafta önce fiyatlar biraz yüksekti. Geçen hafta mandalina 20 liraya yakındı ama bollaşınca şimdi düştü. 12 liradan satıldı. Markette genelde taze ürünler satılıyor. Geçen hafta Elma 20-25 liraydı, 17 liraya düştü. Trabzon hurması 25 liradan satılıyor. Geçen hafta 20 lira olan portakal 15 liraya kadar geriledi. Muz 25 liraydı, 20 liraya düştü. Domates de 15-20 liradan satılıyor” dedi.

Esnaf Abdullah Kolcu, meyve sebzede bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Şu anda meyve sebzemiz bol. Ürün anlamında bir sıkıntımız yok. Ürünlerimiz Antalya, Antalya gibi şehirlerden geliyor. Mersin, Adana, Çanakkale.Şu anda sebze ürünlerimiz bol.Domates,portakal.Mandalina,patlıcan,biber bollaştı. Patlıcan ve sivri biber 12-13 liradan satılıyor. Mandalina 13-14 liradan, portakal 12 liradan, elma 13 liradan, domates 10 liradan satılıyor. Bu yıl ürünlerimiz bol” dedi.

Esnaf Ertan Bozdemir, meyve sebze ürünlerinde rastgele bir düşüncenin olmadığını belirterek, “Meyve ve sebze fiyatları düştü, eserler bollaştı. Hava şartları da eserleri etkiliyor. Şu an hava güzel. Domatesler 10’a satılıyor. markette 8-9 liradan patates soğan 8-9 liradan satılıyor – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu