Haber

Kadıköy’de fabrika gibi lise: Ekmek üretip, restoran işletiyor ve kahve satıyorlar

Kadıköy’de fabrika gibi lise: Ekmek üretip, restoran işletiyor ve kahve satıyorlar

İSTANBUL – Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin tahsil gördükleri alanlarda tecrübe kazanmaları için bir proje hayata geçirildi. Öğrenciler okul içerisinde oluşturulan ekmek üretim alanında ekmek üretip ürettikleri ekmekleri okul önünde bulunan satış alanında vatandaşlara satıyor. Okulda ayrıyeten, öğrencilere barista eğitimi verilerek tekrar okul önünde bulunan kahve satış noktasında vatandaşlara öğrenciler tarafından kahve satışı yapılıyor.

Kadıköy Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde bir mühlet evvel başlatılan proje sayesinde meslek lisesi adeta fabrika üzere çalışıyor. Moda’da bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, alanında eğitim gören öğrenciler için yapılan proje çerçevesinde öğrenciler, ekmek üretimi, baristalık ve yemek yapıyor. Öğrenciler birebir vakitte okul etrafında kurulan alanlarda bunların satışını gerçekleştiriyor. Alanında öğretim gören öğrencilerin, kendilerine gelen sıra ile belirlenen günlerde eğitimleri görerek alanlarında uzmanlaşmaları hedefleniyor. Öğrencilerin okul içerisinde ekmek yapması, baristalık yaparak kahve satması ve restoran işletmesini ise vatandaşlar memnuniyet ile karşılıyor.

“İlerisi ve hayatları için çok güzel bir proje”

Ali Osman Yıldırım, “Çok güzel gerçekten, görür görmez ekmek almak istedik. Çok başarılı bir proje, destekliyoruz. Bunu desteklemek gerekiyor, Amerika’da da buna benzer şeyler görmüştüm çok hoş. İlerisi ve hayatları için çok güzel bir başlangıç” dedi.

“Türkiye’de bir ilk biziz “

Kadıköy Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Taşçı, “Milli Eğitim Bakanımız şu anda büsbütün mesleksel teknik eğitime odaklanmış durumda. Bütün yatırım projelerine takviye oluyor, bizim okulumuza da tıpkı halde. Öğrencilerimiz kahvenin tüm kademelerini burada öğrenip tıpkı vakitte Moda Caddesinde konuklarımıza kahvenin sunumunu yapabiliyorlar, bunun eğitimini alıyorlar. Bu projemiz de yeni, yaklaşık bir hafta oldu. Burada çalışanlar öğrencilerimiz. Türkiye’de bir birinci, kahveyi üreten, kahveyi paketleyen ve kahveyi son tüketiciye ulaştıran bir mantık birinci kez bizim okulumuzda oldu.” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu