Ekonomi

Morgan Stanley dolar/TL beklentisini paylaştı

Investing.com – ABD merkezli küresel banka Morgan Stanley (MS) tarafından yayımlanan Türkiye raporunda dolar/TL için güncel tahmin paylaşıldı.

Raporda Türk Lirası için iyimser görüşün korunduğu ifade edilirken dolar/TL’nin 2025’in ortasına kadar 39 liraya yükselebileceği tahmininde bulunuldu.

Morgan Stanley analistleri tarafından paylaşılan notta “Yetkililerin dezenflasyona olan bağlılığı faizin 2025’in ilk çeyreğine kadar değişmeyeceği tahminimizi destekliyor” İfadesi kullanıldı. Banka analistleri, ayrıca TCMB’nin para politikası duruşu nedeniyle Türkiye’nin risk priminin düşeceği öngörüsünde de bulundu. Buna göre Morgan Stanley, şu an 270 baz puan civarında seyreden Türkiye’nin 5 yıllık CDS’lerinde 217 baz puan hedefiyle satış tavsiye etti.

Bununla birlikte Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikası duruşunun daha uzun daha sıkı kalmasını beklentisinin yanında maliye ve gelirler politikasının dezenflasyona desteğinin artmasına yönelik bazı baz senaryolardan da bahsetti.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Türk bankaları için pozitif görüş

Türk bankalarının da değerlendirildiği raporda 2025’te daha düşük enflasyon, iyileşen marjlar ve öz sermaye kârlılıkları ve düşük öz sermaye maliyeti ile bankalar için pozitif görüş sunuldu.

Morgan Stanley analistleri, Akbank (AKBNK) için hedef fiyatını 96 TL olarak belirlerken tavsiyesini “ağırlık artır” şeklinde güncelledi. Garanti Bankası (GARAN) hedef fiyatı 160 TL ve tavsiye “ağırlık artır” olarak ifade edildi. İş Bankası (ISCTR) için ise “eşit ağırlık” tavsiyesinde bulunan analistler hedef fiyatı 23,7 TL olarak güncelledi.

Dolar/TL’de son durum


Dolar/TL, dünden bu yana pozitif ivme kaydederken bugün son 2 ayın en yüksek seviyesi olan 32,74’e kadar yükseldi.

Öğleden sonraki işlemlerde hafif satıcılı hareket etmeye başlayan dolar kuru, son saatte 32,63 TL seviyesinde işlem görüyor.

pamukova-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu