Haber

Nükleer kapsül kayboldu: ‘Samanlıkta iğne bulduk’

Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinde Newman ile Perth arasında nakledilirken 25 Ocak’ta kaybolduğu tespit edilen nükleer kapsül, ulaşım güzergahındaki bir yolun kenarında bulundu. Eyalet acil durum yetkilileri, Çarşamba öğleden sonra kapsülün nasıl bulunduğuna dair ayrıntıları paylaştı. Kapsülün Çarşamba günü yerel saatle 11:13’te Newman kasabasının hemen güneyinde yoldan iki metre uzaklıkta radyasyon tespit ekipmanı kullanan ekipler tarafından tespit edildiğini söyledi.

‘BÜYÜK BİR ZORLUK OLDU’

Yetkililer, kapsülün etrafında 20 metrelik bir yasak bölge oluşturulduğunu ve kapsülün Newman’daki bir güvenlik tesisine götürülmeden önce bir kurşun konteynere aktarılacağını söyledi. Eyalet Acil Durum Hizmetleri Bakanı Stephen Dawson Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu nesnenin yerini belirlemek muazzam bir zorluktu – arama grupları tam anlamıyla samanlıkta iğne buldu” dedi.

Baş Tıbbi Memur Andrew Robertson, kayıp olduğu süre boyunca kimsenin kapsülden radyasyona maruz kalmadığını söyledi. Robertson, “Hareket ediyor gibi görünmüyor, muhtemelen yol kenarındaki kutusundan düştü. İnsanların yaşadığı yerden uzaktaydı, bu nedenle herhangi birinin kapsüle maruz kalması pek olası değil” dedi.

‘KAPSÜLE YAKLAŞMAYIN’ UYARISI YAPILDI

Yetkililer, radyoaktif madde Sezyum-137 içeren kapsülün, Büyük Kuzey Otoyolu boyunca 1.400 kilometrelik bir rotada taşınırken kamyonun arkasından düştüğüne inanıyor. Kapsülün ortadan kaybolmasıyla birlikte özel radyasyon tespit üniteleriyle karayolunda büyük bir arama çalışması başlatıldı ve ciltle teması halinde ciddi yanıklara yol açabilecek kapsüle yaklaşmamaları konusunda halk uyarıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu