Ekonomi

Rusya, Ukrayna’nın ‘terörist faaliyetlerle’ seçimleri aksattığını bildirdi

Rusya’da başkanlık seçimleri için oy verme işlemi devam ederken, Rus hükümeti Ukrayna’yı seçim sürecini bozmaya yönelik “terörist faaliyetlerde” bulunmakla suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü Kiev’in Batılı ülkelerden ek mali yardım ve ölümcül silahlar talep etmek için bu tür faaliyetleri yoğunlaştırdığını iddia etti. Ukrayna’ya ait bir insansız hava aracının Rusya’nın kontrolündeki Zaporizhzhia bölgesinde bir oy verme merkezinin yakınına mermi attığı iddia edilen bir olayda hasar ya da yaralanma meydana gelmediği bildirildi.

Eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada oy kabinlerine ve sandıklara zarar vermeye çalışan protestocuları kınayarak onları “hain” olarak nitelendirdi ve vatana ihanet suçundan 20 yıla kadar hapis cezası alabileceklerini söyledi. Bu protestocular, seçim sandıklarına sıvı dökmek ve ateşe vermek gibi eylemlerle ilişkilendirildi. Seçim komisyonu başkanı Ella Pamfilova, oy verme işleminin ilk iki gününde bu tür 20 vandalizm olayı ve sekiz kundaklama girişimi yaşandığını bildirdi.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’e altı yıllık bir dönem daha kazandırması beklenen seçim, Ukrayna savaşının gölgesinde ve protestoların damgasını vurduğu bir seçim oldu. Özellikle merhum muhalif lider Alexei Navalny’nin destekçileri Pazar günü Rusya’nın 11 saat diliminde protesto gösterileri planladı.

Rus medyası, Belgorod ve Kursk sınır bölgelerinde Devlet Başkanı Putin’in engellenen saldırı girişimleri ve sabotajcıların saldırıları hakkında bilgilendirildiğini bildirdi. Ukrayna askeri istihbarat başkanı Kyrylo Budanov, Rusya’nın Özgürlüğü Lejyonu, Sibirya Taburu ve Rus Gönüllü Birlikleri gibi Kremlin’e muhalif silahlı grupların varlığını ve çabalarını kabul etti.

Belgorod bölgesindeki son saldırılar, iki kişinin ölümüne ve bir diğerinin yaralanmasına neden olan bir füze saldırısı da dahil olmak üzere can kayıpları ve hasarla sonuçlandı. Ayrıca, bir drone saldırısı Samara bölgesindeki Syzran rafinerisinde yangına neden olurken, bir başka rafineri saldırısı da önlendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy gece yaptığı bir konuşmada Ukrayna’nın Rusya’nın savaş mekanizmasındaki açıkları hedef alma kapasitesinden bahsetti. Bu açıklama Odesa’da önemli kayıplara yol açan bir saldırının ardından geldi.

Bu zorluklara rağmen Putin’in pozisyonu tartışmasız kalmaya devam ediyor ve diğer başkan adayları arasında ciddi bir rakip bulunmuyor. Oy verme işleminin ikinci gününde %58’in üzerinde katılımın gerçekleştiği ve özellikle Belgorod bölgesi ile Rusya kontrolündeki Ukrayna topraklarında katılımın yüksek olduğu bildirildi.

İktidar partisi Birleşik Rusya, gerekli olmayan hizmetlerin askıya alınmasına yol açan bir hizmet reddi siber saldırısına maruz kaldığını bildirdi. Üst düzey bir telekom yetkilisi siber saldırıları Ukrayna ve Batılı ülkelere bağladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-bekilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu