Haber

Sahte maluliyet raporuyla kamuya zarar veren 26 şüpheliden 10’u tutuklandı

Manisa merkezli 3 ilde sahte maluliyet raporuyla kamuya zarar verdikleri iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında kamu çalışanının da bulunduğu 26 şüpheliden 10’u tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı kişilere usulsüz şekilde engelli sağlık kurulu raporu verildiği ihbarı üzerine çalışma başlattı.

Yaklaşık 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Manisa, İzmir ve Antalya’da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Polis, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” kabahati kapsamında “nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet” suçlarına karıştığı tespit edilen 26 şüpheliyi gözaltına aldı.

Aralarında sağlık çalışanları, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları ve muhtarların da bulunduğu şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, 4 ruhsatsız silah, 748 madeni para, 168 fişek, 27 şişe kaçak içki, yanlışlıkla ele geçirildiği sanılan 108 bin lira ve çok sayıda para ele geçirildi. “engel raporları”, “engelli emeklilik belgeleri” bulundu. ” ve “askeri muafiyet raporu” ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 26 şüpheliden 10’u tutuklandı, 4’ü serbest bırakıldı, 12 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

400 kişiye yöntemsiz rapor

Aracılar aracılığıyla veya kendileriyle temasa geçen kişilerden “uygunsuz ihbar” karşılığında kişi başına 30 ile 100 bin lira arasında para aldıkları belirlenen şüphelilerin, suç örgütü içindeki engelli veya kronik hastaları da örgüte kazandırdıkları ortaya çıktı. Sağlık Konseyi.

Öte yandan ilk tespitlere göre suç örgütü mensuplarının usulsüz raporlarla 400 kişinin engelli emekliliğini sağlayarak kamuoyunun zarara uğramasına neden olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu