Haber

TÜGİAD Yüz Yüze Görüşmeler Başladı: Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu Konuk Oldu

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin başlattığı “TÜGİAD Yüz Yüze” söyleşilerinin ilk konuğu Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu oldu.

Dernek tarafından yapılan açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer veren TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Aykut Çakmaklı, TÜGİAD Yüz Yüze’nin eğitim ve iş dünyası arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığını kaydetti.

TÜGİAD Ankara Şubesi’nin faaliyetlerine değinen Çakmaklı, “TÜGİAD çok büyük bir aile ve biz de bu ailenin Ankaralılar olarak geleceğe güvenle bakıyoruz. Bu ailenin gücünü, bu ülkenin gücünü tüm kalbimizle hissediyoruz” dedi. ” sözlerini kullandı.

“Üniversite eğitiminin kalite kaygısı taşımadan yaygınlaştırılması tercih ediliyor.”

TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da Türkiye’de çocuklara yönelik zihinsel soykırım yapıldığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sınavlara hazırlanmak için öğrencilerimizi ezbere ve okul dışı kaynaklara mahkum ediyoruz. Sırf ‘biz sizi eğittik’ diye çocuklarımıza iş dünyasında veya gerçek hayatta karşılığı olmayan bir diploma veriyoruz. Ülkelerin bazı tercihleri ​​ve tercihleri ​​var. kalkınma stratejilerinde öncelikler vardı. Mesela Cumhuriyetin ilk yıllarında tercih daha fazlaydı “Amaç daha fazla insanı ilkokul mezunu yapmaktı. Günümüzde üniversite eğitiminin nitelik korkusu olmadan yaygınlaştırılması tercih edilmektedir. Dolayısıyla iş piyasasında ayrıcalıklı pozisyonlar bulmak için üniversite mezunu olmak yeterliyken, geldiğimiz noktada bireyin yeteneklerine uygun bir pozisyon bulması çoğu zaman yeterli olmuyor.”

Selçuk Pehlivanoğlu, eğitimde çözümün ilkokulda ezbere dayalı öğretimin ortadan kaldırılması ve okuduğunu anlamaya ağırlık verilmesiyle başlayacağının altını çizdi.

Pehlivanoğlu, “İyi Türkçe öğretemediğimiz için İngilizce öğretemiyoruz. Önceleri fen liselerinin 4 yıllık üniversiteye kabul oranı çok yüksek iken bugün bu oran yüzde 50’lere düştü. Bu iyi bir şey değil. Gençleri gerçekleştiremeyecekleri bir hayal için üniversitelere, kurslara, eğitim kurumlarına yönlendirmek doğru değil.”Lise diploması üçüncü sınıfta verilmeli. Lisenin son yılı Fransa’da olduğu gibi üniversite sınavına hazırlık yılı olmalıdır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu