Haber

Türkiye’deki Kadın Bomba İmha Uzmanlarından Birinin Hikayesi

VAN Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan ve Türkiye’nin 5 bomba imha uzmanı kadın polisinden biri olan DKG (36), kentte yaşayan halkın güvenliği için bu görevini titizlikle, hatasız bir şekilde yerine getiriyor. Mesleğiyle gurur duyduğunu belirten DKG, müdahale sırasında arkadaşlarının yardımıyla 35-40 kilo ağırlığındaki müdahale kıyafetini giydiğini belirterek, “Kadınların istediği alan olmayacağını düşünüyorum. ama yapamazlar. Yeter ki bir konuda istekli olsunlar ve kendilerine güvensinler.”

İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 13 yıllık tecrübeye sahip polis memuru DKG, Türkiye’de görev yapan 5 bomba imha uzmanı kadın polis memurundan biri. Yaklaşık 7 yıldır bu pozisyonda görev yapan DKG, 3 kez bomba uzmanı görüşmelerine katıldığını ve sonunda bu uzmanlığa hak kazandığını söyledi. Bomba uzmanlığının hassasiyet ve ciddiyet gerektiren bir alan olduğunu belirten DKG, “Çalışırken insanların hayatına dokunmak, devletimizin bekasını, milletimizin bütünlüğünü, millet birliğini korumak için bu işi yapmaktan gurur duyuyoruz. Bayrağımız. Emniyet teşkilatımızın bomba imha biriminde Türkiye’deki 5 kadın bomba uzmanından biri olmaktan gurur duyuyoruz.” Hayatımı yaşayarak görevimi yerine getiriyorum. Bomba uzmanlığında cinsiyet ayrımı yoktur. Önemli olan işi iyi yapabilmek ve tüm başarıyı ortaya koyabilmektir. Bu konuda kadın-erkek arasında bir ayrım olduğunu düşünmüyorum. Mülakatlarda ve görevlerde cinsiyet ayrımı yapılmaz. Kadınların isteyip de yapamadığı hiçbir alan kalmayacak. “Öyle düşünüyorum. Yeter ki onlar bir bahise istekli olsunlar ve kendilerine güvensinler” dedi.

EKİPMAN YERLİ VE MİLLİDİR

İşinin risklerine değinen DKG, giydikleri müdahale kıyafetinin 35-40 kilo ağırlığında olduğunu, kullandıkları ekipmanların ise tamamen yerli ve milli olduğunu söyledi. Müdahale kıyafetini giyerken arkadaşlarından yardım aldığını belirten DKG, “Kıyafeti giyerken diğer arkadaşlarımız ve uzman çalışanlar bize yardımcı oluyor. Son teknoloji ürünü bir takım elbise, bizi maksimum derecede korumak için üretilmiş. Müdahaleler sırasında herhangi bir aksilik yaşanmayacak düzeyde. Tabii bu takım elbise bir süre sonra kendimizi daha da ağırlaştırıyor. “Bu anlamda müdahalelerimizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha kondisyonlu, yenilenmiş bir halde yapıyoruz. Envanterimizde kullandığımız teknik cihazlar tamamen yerli ve milli olarak üretilmektedir. Bu ekipman rapora gittiğimizde bize büyük kolaylık sağlıyor” dedi.

KÖPEKLER DE KATKIDA BULUNUYOR

Bomba uzmanı köpeklerin, toplantı salonları, stadyumlar, miting alanları gibi etkinlikler öncesi önleyici aramalarda patlayıcı tespit etmelerini de kolaylaştırdığını anlatan DKG, “Patlayıcı madde olduğu zaman pasif olarak reaksiyon gösteriyorlar. Gerekli işlemleri yapıyoruz. Köpeğin tepkisine göre hazırlıklar yapılır ve müdahale edilir.” “Biz yapıyoruz” dedi.

DKG, şüpheli paket gibi durumlarda olayı merakla izleyenlere de uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

“Bütün alanı insanlardan arındırıp güvenlikten uzak tutuyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızdan en büyük isteğimiz şüpheli bir paket olduğunda o bölgeden mümkün olduğunca uzak durmaları. Her zaman söylediğimiz bir şey var: ‘Eğer bombayı görürseniz, bomba da sizi görecektir.’ “Rastgele olumsuz bir durumda hayatları tehlikeye gireceği için bölgeden uzak durmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızdan bu konuda duyarlı davranmalarını ve bölgeden uzak durmalarını istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olmalarını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu