Haber

Ukrayna’nın bütçe açığı rekora ulaştı

Ukrayna’nın bütçe bilgilerine göre 2023 yılında ülkenin geliri 2,7 trilyon Grivna (yaklaşık 2,2 trilyon TL), gideri ise 4 trilyon Grivna (yaklaşık 3,2 trilyon TL) oldu.

Her iki rakam da bir önceki döneme göre neredeyse 1,5 kat artarken, ülkenin bütçe açığı yüzde 46 artarak 1,3 trilyon Grivnaya (yaklaşık 1 trilyon TL) ulaştı.

Savunma harcamaları geçen yıl yüzde 52,3 artışla Ukrayna’nın en büyük gider kalemi oldu. Belediye altyapı harcamalarında yüzde 0,2 oranında artış gözlenirken, diğer harcamalar azaldı. Sosyal harcamalar 4,1 puan azalarak yüzde 11,7’ye geriledi.

Geçen yıl Ukrayna ekonomisinin durumuna ilişkin henüz resmi bir değerlendirme yapılmadı, ancak Merkez Bankası kendi rakamlarını açıkladı: GSYİH 6,5 trilyon Grivnası yani 171,2 milyar doları (yaklaşık 5,2 trilyon TL) buldu.

Böylece Ukrayna’nın bütçe açığı GSYİH’nın yüzde 20,5’i ile ülke tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı.

Yolsuzluk çok yaygın

Batı yardımlarının nereye gittiği belli olmayan ülkede hem ABD’li yetkililer hem de Avrupalı ​​politikacılar en büyük sorunun yolsuzluk olduğunu kabul ediyor.

Daha önce konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın hiçbir ülkesinde Ukrayna gibi yolsuzluk olmadığını, orada her şeyin bir bedeli olduğunu söylemişti.

Ukrayna’da Yüksek Mahkeme ve Anayasa Mahkemesi’ndeki oylamanın bile bir bedeli olduğunu söyleyen Putin, Ukraynalı meslektaşlarıyla bazı konuları tartıştığında kendisine doğrudan bu bedelle sorunu çözeceklerini yanıtladıklarını hatırlattı.

Macaristan Başbakanı, Fransız Le Point dergisine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da yolsuzluğun inanılmaz derecede yüksek olduğunu vurguladı. Viktor OrbanBu gerçek karşısında AB’nin Kiev’i üye olarak kabul edemeyeceğinin altını çizdi.

Bu açıklamaların ardından Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov’un “bakanlığın yaptığı iç denetim sonucunda Ukrayna ordusunda milyonlarca dolarlık yolsuzluğun tespit edildiği” yönündeki açıklamaları da ülkedeki yolsuzluğun boyutunu ortaya koyuyor.

Ukrayna Batı’nın yardımı olmadan ayakta kalamaz

Batı yardımlarının giderek azalması ve ABD’nin Orta Doğu’daki krizin baş aktörlerinden İsrail’e mali yardımlarda öncelik vermesi nedeniyle büyük bir bütçe kriziyle karşı karşıya kalan Ukrayna’nın mali açıdan ayakta kalamayacağı biliniyor. Eğer Batı’dan yardım gelmezse.

ABD’den gelen yardımlarla askeri yardımın yanı sıra memur maaşlarının da sağlandığı Ukrayna’nın üzerinde çalıştığı 2024 bütçe taslağı, 42,9 milyar dolarlık bütçe açığı içeriyor.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, 10 Kasım’da yaptığı açıklamada, ülkedeki açığın kapatılması için IMF, Avrupa Birliği ve ABD’nin yanı sıra diğer müttefik devletlerden 30 milyar doların üzerinde mali yardım almayı beklediğini belirtmişti. bütçe.

Ancak 2024 mali yılında Ukrayna’ya 61,4 milyar doların üzerinde yardım talep eden ABD Lideri Joe Biden, mali yardımını ABD Kongresi’nden geçiremiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu