Haber

Van Gölü Aktivistleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar Muradiye Şelalesi’nde yüzdü

Van Gölü Aktivistleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar, son yağışlar nedeniyle karla kaplanan Muradiye Şelalesi’nin düştüğü bölgede yüzdü.

Etkinlik, kentte her mevsim farklı güzelliklere bürünen, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin ilgisini çeken Muradiye Şelalesi’nin tanıtımına katkı sağlamak ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki vermek amacıyla düzenlendi.

Muradiye Belediyesi’nin desteğiyle dernek üyeleri, farklı illerden gönüllüler ve vatandaşlardan oluşan 50 kişilik grup, karla kaplı şelalenin bulunduğu alanda bir araya geldi.

Grup, Türk ve Filistin bayraklarını açarak İsrail’i protesto etti, ardından dondurucu soğuğa rağmen şelalede yüzdü.

Etkinliği izleyen Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan Yardımcısı Melih Aydoğan, katılımcılara çorba ikram etti.

Şelalenin kentin en değerli varlıklarından biri olduğunu belirten Aydoğan, “Belediyemiz ve Van Gölü Aktivistleri Derneği işbirliğiyle yüzme etkinliği düzenliyoruz. Amacımız bölgemizin tanıtımına ve turizmine katkı sağlamak. Bu bölge 12 ay turizme uygun bir yer. Muradiye Şelalesi’nin ülkemiz ve ilimiz turizminde de önemli olduğuna inanıyoruz.” “Özel bir yere sahip olduğunu belirtmek isteriz. Bu yılın teması Filistin ve Gazze’de yaşanan insanlık dramı. Filistin ve Gazze’nin yanında olduğumuzu paylaşmak için bu etkinliği düzenledik.” dedi.

Van Gölü Aktivistleri Derneği Kurucu Lideri Erdoğan Özel, Van Gölü Havzası’nın en güzel yerlerinden birinin Muradiye Şelalesi olduğunu söyledi.

Yerli ve yabancı turistlerin yılın her döneminde ziyaret ettiği yerlerin başında gelen şelaleyi her ortamda tanıtmaya çalıştıklarını anlatan Özel, şöyle devam etti:

“Her yıl bu tarihlerde şelalede yüzme etkinliği düzenliyoruz. Bu yıl beşincisini düzenledik. 50 kişilik ekibimizle suya gireceğiz. İstanbul, Antalya ve Adana’dan katılımcılarımız var. Dünya çok acı çekiyor değil mi? Şimdi özellikle Filistin halkının sesini duyurmak istiyoruz. “İsrail’in yaptığı soykırımı bu vesileyle kınıyoruz. İsrail asla bir devlet değildir. Ezilen Filistin halkının yanında olduğumuzu göstermek istedik.”

Katılımcılardan Tuğba Beyhan, “Bu yıl etkinliğimizin farklı bir amacı vardı. Tüm dünyayı derinden etkileyen Filistin’deki kardeşlerimizin yanındayız. İsrail ablukası altındalar. İsrail’i lanetliyoruz. Bizim için dua ediyoruz. Kardeşlerimizin bir an önce bu zulümden kurtulmasını diliyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu