Haber

AB Parlamentosu, Eva Kaili’yi Başkan Yardımcılığı görevinden aldı

Avrupa Birliği Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan Eva Kaili’nin Başkan Yardımcılığı görevinden alınması için parlamentonun bugün toplandığını duyurdu.

Belçika polisi ve savcılığının Cuma günü düzenlediği yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan AB Parlamentosu Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin ‘Başkan Yardımcılığı’ görevine son verilmesi için Meclis’e teklif sunuldu. Açıklamayı yapan AB Parlamento Lideri Roberta Metsola, “Bugün saat 12:00’de Avrupa Parlamentosu, Başkanlar Konferansı’nın Başkan Yardımcısı Eva Kaili’nin görevine son verilmesi yönündeki teklifini oybirliğiyle oylayacak.” dedi. Oylamanın bugün yapılması bekleniyor.

KAİLİ, SD GRUBU İHRACAT YAPAR AB Parlamentosu’ndaki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu (SD Grubu) Başkanı Iratxe Garcia Perez’den bir açıklama daha geldi. Perez, Eva Kaili’nin Cuma günü grup üyeliğinin askıya alındığını ve dün Grup’tan ihraç edildiğini belirtti. Merkez solun önde gelen siyasi grubu ve Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük ikinci grup olan SD Grubu dün yaptığı açıklamada, ” Eva Kaili’nin üyeliği 9 yaşında, 12/12/2022 tarihinde askıya alınmasının ardından derhal geçerli olmak üzere S&D Group’tan ihraç edilmesine karar verdik… İddiaların ciddiyeti göz önünde bulundurularak, yetkili makamlar gerekli bilgi ve açıklamayı yapana kadar dosyalar Vize serbestisi ve planlanan ziyaretler başta olmak üzere Körfez ülkelerine ilişkin belgeleri ve belgeleri, genel kurul oylamasının askıya alınmasını talep ediyoruz.” PASOK’TAN AÇIKLAMA Yunanistan siyasi partisi PASOK’un lideri Nikos Androulakis, Cuma günü Eva Kaili’nin partiden ihraç edildiğini duyurdu. PASOK Partisi’nin Yunanistan Meclis Grup Başkanı Michael Katrinis bugün yaptığı açıklamada, PASOK Başkanı’nın yolsuzluk haberini aldıktan sonra Kaili’yi ihraç ettiğini belirterek, Eva Kaili ile PASOK’un uzun zaman önce yollarını ayırdığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu