Haber

ABD medyası: Türkiye’deki Suriyeliler seçimlerin ikinci turunu yakından izliyor

Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yaklaşırken ABD basınına yansıyan haberlerde ülkede yaşayan Suriyelilerin seçim sonuçlarını yakından takip ettiği belirtildi.

Amerika’nın Sesi’nden (VOA) Mehmet Toroğlu ve Ezel Şahinkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beşar Esad yönetimi ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ile normalleşme adımlarını, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme taahhüdünü ve ikinci olarak- Ülkedeki Suriyelilerin cinsiyet seçimlerini yakından izlediğini yazdı.

‘SÜREKLİ BİR KORKU İÇİNDE YAŞIYORUZ’

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Suriyeli Türk vatandaşı Ali Al Muhammed, seçim sonuçlarından memnun olmadığını ancak muhalefetin kazanamamasının rahatladığını söyledi. Kim kazanacak? Muhalefet kazanırsa bize ne olacak? Sınır dışı mı edilecektik?’” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine atıfta bulunan VOA, Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon mülteci ve sığınmacı ile en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, Suriyeli Muhammed’in mültecilere yönelik yaklaşım ve politikasına ve Erdoğan’ın “hem iyi hem de kötü bir seçenek” olduğuna işaret etti. Muhalefet partilerinin “halkın Suriyelilere olan öfkesini körükleyerek oy aldıklarını” söylediklerini söyledi.

Mültecilerin ‘gönüllü dönüşü’ne değinen Muhammed, “Bu nasıl isteyerek yapılacak? Bilmiyorum. Ama en azından zorla Suriye’ye gönderilmeyeceğiz” dedi.

‘İHRACAT SON 2-3 YILDA ARTTI’

Antep’te yaşayan Suriyeli Kholud Şahin, seçimlerde Yeşil Sol Parti’ye (YSP) oy verdiğini ancak YSP’nin Kılıçdaroğlu’na verdiği desteğe rağmen Suriye karşıt telaffuzu nedeniyle Kılıçdaroğlu’na karşı olduğunu ve Erdoğan’ın vermesini istemediğini söyledi. kazanç.

Şahin, “Erdoğan, ‘Köyler yaptık; Onları geri göndereceğiz’ diyor. Şimdi bile sürgünler var. Son 2-3 yıldır insan haklarına aykırı sınır dışı etme işlemlerinde artış var” diyen Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’ye sınır dışı ettiği insanlardan ceza tezgâhını duyduğunu da sözlerine ekledi.

ERDOĞAN, ‘suçlu’ dediği Esad’la EL SIKIŞACAK’

Son dönemde Suriye ile normalleşme adımlarını hatırlatan VOA, Suriyeli mülteci Mustafa Ali’nin “Seçim sonucunun Suriyeliler için iyi olduğunu düşünmüştüm ama Esad’la olası normalleşme nedeniyle bazı insanlar Erdoğan’a da güvenmiyor” dediğini söyledi.

Mustada Ali, Amerika’nın Sesi’ne şu görüşleri paylaştı: “Erdoğan’ın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen çok fazla Suriyeli var. “Sizi koruyacağız, Esad’sız Suriye’ye göndereceğiz” diyor. Şimdi Esad’la tokalaşacak. Esad’ın bir suçlu olduğunu söyleyen oydu. Şimdi elini sıkacak mı? Onun için güvenmiyoruz.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu