Ekonomi

Erken emeklilik için detaylar netleşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada; Kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı gibi küçük esnafla ilgili olarak “Küçük esnafımızın prim ödeme gün sayısını SGK’lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde ilk yapacağımız işlerden biri olacak bu çalışmadan 1 milyon küçük esnaf faydalanacak” dedi.

Esnaf ve sanatkarların bir kısmı EYT’den yararlanamadı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yapılacak düzenlemeler kapsamında dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret etti. Çıkışta yaptığı açıklamada Palandöken, EYT’deki en büyük sorunun sosyal güvenlik primlerinin eşitlenmesi olduğunu belirterek, “SSK’lılar 7 bin 200 günde, esnaf ve sanatkarlar ise 9 bin günde emekli oluyordu. Bu nedenle bazı esnaf ve sanatkarlar EYT’den yararlanamadı. SGK’nın kurulmasındaki en önemli amaç norm birliğini sağlamaktı. Yani Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur üyeleri aynı haklardan yararlandı. Şimdi 7 bin 200 gün ile bunu teslim aldık” dedi.

1 milyondan fazla kişi faydalanacak

Önümüzdeki hafta seçimlerin yapılacağını hatırlatan Palandöken, “Bu hafta sonunda bu sorunları müzakere edip çözmemiz mümkün değil ama sonucun prestijiyle norm birliği sağlandı. Gelecekte bu tür sorunlarda rekabet edemeyeceğiz. 1 milyon ile 1 milyon 200 bin arasında kişinin faydalanacağını varsayıyoruz. Bire bir süreçte ailelerinin öldükten sonra emekli maaşlarını alma sorunu da çözülüyor. 7.200 gün ile 9.000 gün arasındaki aralık 5 yıldan fazla farklılık gösterir. Dolayısı ile bu da çözülecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu