Haber

Filistinli Yürüyüş Grubu Suriye Sınırına Ulaştı

Kayseri Filistin Dayanışma Platformu’nun düzenlediği Filistin Yürüyüş Grubu, Hatay Cilvegözü Suriye sınır kapısına ulaştı. Yetkililerin yürüyüş grubunun sınırı geçmesine izin vermemesi üzerine grup basın açıklamasını okudu ve geri dönme kararı aldı.

İsrail’in işgal ettiği topraklarda Filistinli Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etmek ve Filistin halkına destek vermek amacıyla Kayseri’den başlayan yürüyüş, İncesu-Yeşilhisar-Niğde, Pozantı ve Damalma Mevkii, Tarsus Yenice, Adana ve Dörtyol üzerinden devam ederek ilçeye ulaştı. İskenderun üzerinden Cilvegözü sınır kapısı. Bitti. Günde ortalama 35-40 kilometre yol kat eden Filistin Yürüyüşü grubu, yaklaşık 400 kilometre yol kat ederek onuncu günde Suriye sınırına ulaştı. Kayseri’den yaklaşık 100 kişilik bir grupla başlayan yürüyüşe, aralarında sağlık nedeniyle devam edemeyenlerin ve bazı illerden ilave katılımcıların da bulunduğu yaklaşık 250 kişi destek verdi.

Özellikle il ve ilçe merkezlerinde coşkuyla karşılanan Filistin Yürüyüş Grubu, güzergah üzerindeki camiler başta olmak üzere bazı yurt ve misafirhanelerde kalarak yoluna devam etti.

Suriye sınır kapısı yetkililerinin, yürüyüşçülerin sınırı geçmesinin mümkün olmadığı yönündeki bilgilendirmesinin ardından, Kayseri’den başlayan Filistin Yürüyüş Grubu adına Cilvegözü Sınır Kapısı’nda basın açıklaması yapan Mustafa Doğu, Kayseri’den yola çıktıklarını söyledi. Siyonist İsrail terör örgütünün 75 yıldır Filistin topraklarında sürdürdüğü işgale ve teröre son verin. Filistin, Gazze, Kudüs, Mescid-i Aksa’ya yürüyerek yürüyüşe başladıklarını ve son olarak Cilvegözü Sınır Kapısı’na geldiklerini belirtti.

Yetkililerle yaptıkları görüşme sonucunda sınırı geçme izni alamadıklarını belirten Mustafa Doğu, bu yürüyüşün kendileri için oldukça zorlu olduğunu, ayaklarının patladığını, minder üzerine yatmak zorunda kaldıklarını ancak yollarına devam ettiklerini belirtti. Her türlü zorluğa karşı, Gazze’deki çocukların ve zulüm altındaki Filistinlilerin acılarına karşı. Açıklamasında şunları söyledi:

“Yolda yoksulların tepsilerdeki simitleri ve hiçbir şeyi olmayanların ikram ettiği çorbaları bize vermeleri mayamızın güçlü olduğunu gösteriyordu. Biz üzerimize düşeni yaptık. O halde bizi hayal kırıklığına uğratan sizler, görevinizi yapın ve engel olun. terörist İsrail’in su kenarındaki çocukları bombalamasından. Lanetli Siyonist Yahudi.” Gazze’yi işgalci İsrail’e bağlama niyetinde olduklarını görüyoruz. Görmüyor musun? Hastaneleri, okulları, camileri, kiliseleri bombalayan, insanlık suçları işleyen, daha da aşağıya inerek zulmünü kutlamaya dönüştüren bu teröristlere gerekeni yapın. Uyanmak! Ey İslam ülkelerinin yöneticileri. “Önderler ve halk, İsrail’in kendi toprak hayaliyle kapımıza gelmesini mi bekliyorsunuz? O toprakların gerçek ve tek sahibi olan, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulması için gereğini yapın. Devletimizin gereğini yapacağına inanıyor ve size yalvarıyoruz. Beklemeye tahammülümüz yok.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu