Haber

Kremlin: Putin, Biden ile müzakereye hazır ama Rusya Ukrayna’dan ayrılmaya hazır değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeye hazır olduğunu ancak Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmeye hazır olmadığını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere verdiği demeçte, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’nın Ukrayna’dan ayrılarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi gerektiğini söylediğini söyledi. Peskov, “Başkan Biden aslında ne dedi? Müzakereler ancak Putin Ukrayna’dan ayrıldıktan sonra mümkün. Tabii ki Kremlin buna hazır değil. Özel askeri operasyonlar devam ediyor.” Peskov, “Başkan Putin, çıkarlarımızı güvence altına almak için müzakerelere her zaman açık olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Çıkarları sağlamanın en çok tercih edilen yolu, elbette barışçıl diplomatik araçlardır.” Peskov, ABD’nin Rusya’nın ilhak ettiği toprakları hâlâ tanımadığına ve bunun durumu karmaşıklaştırdığına işaret ederek, “ABD’nin Rusya’nın yeni bölgelerini hâlâ tanımaması durumu karmaşıklaştırıyor ve ortak zemin arayışını önemli ölçüde zorlaştırıyor.”

“Erdoğan-Esad görüşmesine ilişkin atılan somut bir adım yok”

Peskov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ortada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme olasılığı ve bu görüşmeyi organize etmek için somut adımlar atılıp atılmadığı sorusuna da yanıt verdi. “Henüz somutluk yok” diyen Peskov, Erdoğan ile Esad’ın bir araya gelme ihtimalinin olduğunu da sözlerine ekledi. “Başkan Putin’in son birkaç yıldır bölgede, Suriye çevresinde ve Suriye’nin kendi içinde barış ve istikrarın tesis edilmesi adına bu tür temasların memnuniyetle karşılandığını defalarca söylediğini biliyorsunuz. Rus tarafı, mümkün olan her şekilde yardıma hazır. Peskov, “İki lider arasındaki müzakereler” dedi. konuştu. Peskov, Rusya’nın Erdoğan ile Esad’ın bir araya gelmesi için somut bir davette bulunup bulunmadığı sorusuna, “Hayır, henüz böyle somut bir adım yok” dedi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu