Haber

Sivas Belediye Başkanı Bilgin’den su tasarrufu çağrısı Açıklaması

Sivas Belediye Lideri Hilmi Alım, kentin içme suyu gereksinimini karşılayan 4 Eylül Barajı’nda suyun bitme noktasına geldiğini belirterek, vatandaşlara su tasarrufu davetinde bulundu.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, Alım, Vilayet Genel Meclisi kasım ayı olağan toplantısında, 2022 yılında hayata geçirilen proje ve hizmetler hakkında bilgi verdi.

Şehrin en kıymetli gündem unsurunun içme suyu olduğunu vurgulayan Alım, “Son yıllardaki kuraklık nedeniyle su sorunuyla karşı karşıya kaldık. Adeta zamanla yarışıyoruz. Geçen yıl ihalesi yapılan Pusat Özen Barajı’ndan 4 Eylül Barajı’na su nakil projesinin acil olan kısmı, yani Seyfebeli’nden 4 Eylül Barajı’na kadar olan 14 kilometrenin tamamlanması için büyük bir gayret içerisindeyiz.” tabirlerini kullandı.

“Suyumuz bitme noktasına geldi”

Ekiplerin güçlü koşullarda çalıştığını aktaran Alım, şunları kaydetti:

“Zeminin vermiş olduğu zorluklar var, ihaleyle ilgili hukuksal bir süreç var. Bu nedenle de müteahhit firmanın hizmete başlaması vakit aldı. Şu anda neredeyse 24 saat temeline nazaran çalışıyoruz, hafriyat süreçleri devam ediyor, kaynak işleri devam ediyor. Serim işleri de süratli bir halde gerçekleştiriliyor. Terfi istasyonu imali, depo hizmetleri ve güç nakil sınırlarında da başka farklı takımlarımız ter döküyor. Aralık ayının sonu üzere birçok işimiz bitmiş olacak. Barajda suyumuz bitme noktasına geldi, bu nedenle de suyumuzun basıncı ister istemez düşüyor. Şu anda Hale Deresi’nden aldığımız suya barajdan aldığımız suyu ilave ediyoruz. İnşallah hedefimiz bir an önce Pusat Özen Barajı’mızdan aldığımız suyu 4 Eylül Barajı’mızla buluşturmak ve rastgele bir su kesintisi yaşamadan bu projeyi de bitirmek. Hemşehrilerimizden su konusunda biraz daha hassas ve dikkatli olmalarını istiyorum. Su kaynaklarımız sınırsız değil, lütfen tasarruflu kullanalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu