Haber

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bin TL

Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) bugün yayınladığı raporla Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sonu verilerini açıkladı.
Bir ailenin aylık ortalama gıda harcaması hesaplanarak hazırlanan rapora göre, Mayıs ayında açlığın bitiş noktası 10 bin 362 TL, yoksulluk sınırının ise 33 bin 752 TL olduğu belirlendi.
Raporda, düşük ve sabit gelirlilerin en çok hissettiği enflasyon belirtisinin son bir buçuk yıldır hızla artan gıda fiyatları olduğu vurgulandı.
Geçen ay ortalama 50 TL, geçen yıl ise yüzde 150 artan kırmızı et fiyatlarının patates, soğan gibi sebzelerin fiyatlarında da artış gösterdiği kaydedildi.

minimum fiyatla yaşamak | “Sadece hayatta kalabiliriz”

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

Rapora göre bekar bir çalışanın geçim gideri aylık 13 bin 439 liradan 41 kuruşa yükseldi. Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıdaya yönelik taban harcama fiyatındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,23 olurken, 12 aylık prestij ile değişim oranı yüzde 72,18 oldu.

Bir ayda balık yüzde 5, tavuk yüzde 6 arttı. Kuru fasulyede yüzde 13, kırmızı mercimekte yüzde 9 artış oldu. Kuzu ve yeşil mercimek fiyatları bir miktar artarken, ortalama dana eti fiyatları yüzde 13, yumurta fiyatları yüzde 15 ve nohut fiyatları yüzde 3 geriledi. Yağlı tohumların fiyatı bu ay sabit kaldı. Ekmek ve tahıl setinde; Bir ayda pirinç yüzde 7, un yüzde 13 arttı. Bulgur fiyatı yüzde 12 düştü. Makarna ve ekmek fiyatları aynı kaldı.

ANKA/GA,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu