Ekonomi

Kredi borçları 2023’te yüzde 54 arttı

Karşılaştırma sitesi encazip.com’un derlediği verilere göre, 2022 sonunda 7 trilyon 568 milyar TL olan toplam kredi borçları, geçtiğimiz Aralık ayının son haftasında 11 trilyon 630 milyar TL’ye yükseldi. Bu durumu değerlendiren encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, “Toplam borçlanma artışının enflasyonun altında olması kredi arzında daralma olduğunun göstergesidir.” söz konusu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre kredi borçları geçen yıla göre yüzde 54 arttı. Bu artışın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık enflasyon oranlarının altında kalması borçlanmanın reel olarak azaldığını gösteriyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com’un yaptığı araştırmaya göre kredi borçları Aralık ayının son haftasında 11 trilyon 630 milyar TL’ye yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 7 trilyon 568 milyar TL idi.

Tüketici kredisi borçları yüzde 40 arttı

Geçen yılın aynı döneminde 1 trilyon 83 milyar TL olan tüketici kredileri yüzde 40 artarak 1 trilyon 513 milyar TL’ye yükseldi. Bunun yüzde 29’unu konut, yüzde 6,3’ünü taşıt kredileri, yüzde 64,7’sini ise ihtiyaç kredileri oluşturdu. Tüketici kredilerinin dağılımına bakıldığında ise tüketici kredilerindeki artış yüzde 45 ile sınırlı kalırken, taşıt kredisi toplam kullanımının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 arttığı, konut kredilerinde ise sadece yüzde 93 artış yaşandığı görülüyor. Yüzde 21,7. Özellikle konut kredilerindeki bu gerçek sakinliğin, son dönemde oldukça artan konut fiyatlarının gevşemesine yol açacağı şeklinde yorumlanıyor.

Ticari kredi borçları yüzde 48 arttı

BDDK verilerine göre ticari kredi borçları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oranında artarak enflasyonun altında kalarak reel olarak daraldı. Ticari ve diğer krediler 2022 yılı sonunda 6 trilyon 38 milyar TL iken, geçtiğimiz Aralık ayının son haftasında 8 trilyon 961 milyar TL’ye yükseldi. Taksitli ticari kredilerin yüzde 42 artışla 1 trilyon 384 milyar TL’ye ulaştığı görüldü. KOBİ kredilerinin geçen yıla göre yüzde 57 artarak 3 trilyon 175 milyar TL’ye ulaştığı görüldü.

“Yeni yatırımlar için kredi başvurularının geri çevrildiğini görüyoruz.”

Kredi borçlanmalarındaki bu durumu değerlendiren encazip.com kurucusu ve tasarruf uzmanı Çağada Kırım, şunları söyledi: “Geçen yılı 2023 ile karşılaştırdığımızda reel borçlanmanın azaldığını görüyoruz. Bu ilk bakışta umut verici olsa da bilginin detaylarına girince umutlarımızın biraz hayal kırıklığına uğradığını söylemeden geçemeyeceğim. Çünkü tüketici kredileri reel olarak arttı ama enflasyondan arındırılmış verilere göre ekonominin omurgasını oluşturan ticari kredilerde ciddi bir azalma var. Bu da bize yeni yatırımlara yönelik kredi başvurularının geri çevrildiğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde faiz oranlarının daha da artmasını ve dolayısıyla kredi kullanımının biraz daha yavaşlamasını bekliyoruz. Krediler tüketim yerine yatırıma, yani ihtiyaç kredisi yerine ticari krediye kaydırılırsa tüketiciler kısa bir süre için acı reçete içmek zorunda kalacak ama işin doğrusu yapılacak ve yeni yatırımlar desteklenecek. Benim kişisel beklentim, özellikle nisan ayından sonra ekonomide atılan gerçek adımların hızlanarak sanayinin ve yeni yatırımların desteklendiği bir ekonominin oluşmasıdır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu